Катедра "Международни икономически отношения" при Стопанска академия "Д. А. Ценов" - Свищов организира ежегодна студентска научно-практическа конференция за представяне на разработки в областта на международната икономика. За участие се допускат материали на български и английски език. Материалите се приемат само в електронен вид чрез формата за заявка в указаните на страницата на конференцията www.mioconference.eu срокове.
Представените за публикуване разработки трябва да са оригинални и да не са публикувани преди или да са в процес на рецензиране и подготовка за публикуване в други издателства. Авторите могат да участват с до две разработки (в авторство или съавторство), като ясно укажат разпределението на авторовото участие.
Одобрените за участие разработки се публикуват в електронно списание „Глобални и регионални измерения на международните икономически отношения“ съкратено ГРИМИО. Списанието е научно издание на Стопанска академия „Д. А. Ценов“, включено в Националния референтен списък (НРС) на съвременни български научни издания с научно рецензиране. За изпращането и публикуването на разработките авторите не заплащат такси и не получават възнаграждение.
Формални критерии за допустимост на авторите:
Настоящи студенти бакалаври, магистри и докторанти в български или чуждестранни висши училища, обучаващи се в икономически специалности.
При съавторство, поне един от авторите трябва да отговаря на условието да е настоящ студент. Съавтори могат да бъдат и специалисти от практиката, които не са в трудово-правни отношения с българско или чуждестранно висше училище и членуват в алумни клуб на висше училище, организатор/съорганизатор на конференцията.
Организаторите си запазват правото да изискат от автора документ, потвърждаващ студентския статус на лицето, висше училище, в което се обучава, образователно-квалификационна степен, специалност, курс, форма на обучение.
Процедура за рецензиране
Материалите се разпределят за рецензиране съгласно одобрен списък с рецензенти на списание "Глобални и регионални измерения на международните икономически отношения". Използва се принципът на двустранното анонимно рецензиране (double-blind peer review). Авторите получават в указаните срокове една анонимна рецензия с един от следните три резултата:
1) Допуска се за публикация в представения за рецензиране вид.
В случай, че в рецензията има отправени препоръки и забележки към разработката, авторът преценява дали да преработи и представи за публикуване коригиран материал в указаните за това срокове.
2) Да се публикува след представяне на коригиран вариант от автора и положителна резолюция от рецензента.
В рецензията има отправени критични препоръки и забележки към разработката. Авторът трябва задължително да преработи и представи за одобрение коригиран материал в указаните за това срокове. Рецензентът дава положителна резолюция на коригирания материал: "1) Допуска се за публикация в представения за рецензиране вид", или отрицателна резолюция: "3) Не се допуска до публикуване". В случай, че авторът на разработката не депозира подобрен вариант в рамките на срока, същата не се публикува.
3) Не се допуска до публикуване.
Разработката не е с нужните качества и не покрива критериите на конференцията. В рецензията се посочват критичните бележки и слаби страни на разработката.
Формални критерии за допустимост на разработките:
Адекватност на заглавието.
Актуалност на разработката.
Принадлежност към профила и тематичните направления на конференцията.
Наличие на качествено и изчерпателно резюме.
Наличие на ключови думи.
JEL класификация - обхватът на разработката да попада в раздел F. International Economics.
Оригиналност.
Структура на ръкописа.
Теория, методология, изследване.
Резултати и изводи (заключения).
Спазване на техническите изисквания за оформяне на разработката (шаблон).
Формални критерии към структурата на разработката:
Разработките трябва да са в обем до 15 стандартни страници (до 27 000 символа с включени интервали).
Заглавие – ясно и точно формулирано, до 100 символа (с включени интервали).
Пълно име на автора (авторите), е-поща, специалност и година на обучение, висше учебно заведение.
Резюме – до 1500 символа (с включени интервали), да има характер на обобщение и да включва изследователски цели, методология и резултати.
Ключови думи – от три до пет.
JEL класификация - до три кода, поне един да попада в раздел F. International Economics (https://ideas.repec.org/j/index.html).
Ако основният текст е на български език - следват заглавие, данни за автора (авторите), резюме, ключови думи и JEL, преведени на английски език.
Текстът на разработката следва да бъде оформен в части, като се следва формата за писане на научни текстове IMRAD (Introduction, Methods, Results, Discussion). Допускат се допълнителни раздели, ако отговарят на концепцията на изследването.
Въведение, в което трябва да се обоснове актуалността на научното изследване и да се формулира целта на статията, като могат да се предложат и задачите на изследването.
Теоретичен анализ на изследователската област, в която се разглеждат и организират по-ранни научни трудове в тази област.
Обосновка на използваната методология, разкриваща избраната изследователска стратегия, събиране на данни, методи и процедури за анализ.
Представяне на резултатите от изследванията в съответствие с изискванията на приложената изследователска стратегия (количествени, качествени изследвания и др.).
Дискусия и заключения, в които се дават обобщения, свързани с предложения проблем, целта на изследването и неговите задачи.
Допълнителните бележки, разяснения и коментари се извършват под линия.
Списък с цитираната литература - по APA стил. Неговите изисквания са поместени тук:
и тук: